Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich

Tydzień Liczby Pi

Rozpoczęliśmy dzisiaj tydzień z liczbą Pi. Wszyscy chętni uczniowie mogli zagrać w różnego rodzaju planszowe lub karciane gry matematyczne: "Trzy obok siebie", "Szalone zakupy" czy "Pospiesz się ślimaku". Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

K. Mocek, A. Nita, H. Krzysztof

KAHOOT

12 marca świętowaliśmy drugi dzień Tygodnia Liczby PI Z wielkim entuzjazmem uczniowie klas 4-5 oraz 6-7-8 uczestniczyli w matematycznych zmaganiach z wykorzystaniem aplikacji KAHOOT. Rywalizacja była wielka i pełna emocji. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z dziedziny matematyki, a także wspaniale rozwiązywali zadania wymagające logicznego myślenia. Liczyła się też szybkość w udzielaniu prawidłowych odpowiedzi. Dla wszystkich była to świetna zabawa. A może i Wam drodzy czytelnicy uda się rozwiązać jedno z zadań: "Szły gęsi gęsiego, jedna za drugą. Ile szło gęsi?" Zwycięzcami interaktywnego quizu matematyczno – logicznego z aplikacja KAHOOT zostali: w kategorii klas4-5 1. Zuzanna Dąbrowa z klady 5a 2. Julia Krzysztof z klasy 4a 3. Lena Kubin z klasy 5c w kategorii klas 6-7-8 1. Magdalena Pytlos z klasy 8c 2. Emilia Śliwa z klasy 7a 3. Karolina Duży z klasy 8a Serdecznie wszystkim gratulujemy i cieszymy się, ze dzisiejszy dzień przysporzył uczniom wielu matematycznych wrażeń.

K. Mocek, A. Nita, H. Krzysztof

Skanowanie kodów QR

Kolejny dzień tygodnia z liczbą Pi upłynął na skanowaniu kodów QR w celu odczytania ukrytych pod nimi zadań. Na każdym piętrze znajdowało się 5 kodów zróżnicowanych kolorystycznie zależnie od poziomu trudności zadań i klasy dla której zostały przeznaczone. Zadania należało rozwiązać i oddać w czwartek w wersji papierowej nauczycielowi matematyki. Z kolei popołudniu miało miejsce spotkanie z łamigłówkami, zagadkami i krzyżówkami matematycznymi. Było wesoło i matematycznie.

K. Mocek, A. Nita, H. Krzysztof

Urodziny Liczby PI
W dniu dzisiejszym najsłynniejsza liczba w matematyce obchodzi swoje urodziny. Liczbą tą jest π. Uczniowie przez cały dzień zapisywali kolejne jej cyfry na ścianach korytarza szkolnego. Młodsze klasy wykonywały portrety solenizantki. Natomiast świetlicowe kuchciki z okazji urodzin upiekły cyferkowe ciasteczka. Duża przerwa była też czasem spotkania fanów Sudoku. Dzieci naszej szkoły mogły zmierzyć się z tą ciekawą logiczną grą. Zwycięzców wyłonimy niebawem.
A.Nita, K.Mocek, H.Krzysztof, M.Stępień, B. Bogaczyk

Quiver - rozszerzona rzeczywistość

Tydzień z liczba Pi zakończyła zabawa z aplikacją Quiver – 3D. Aplikacja pozwala uwolnić duszę artysty z jednoczesnym wejściem w interakcję z pokolorowanym obrazkiem poprzez dotknięcie ekranu tabletu czy smartfonu. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości model z rysunku zmienia się w trójwymiarowy obiekt, który nie tylko posiada barwy użytych przez nas kredek, ale także potrafi się animować. Uczniowie mogli obserwować jak z siatki wybranej bryły powstaje jej model. Bryłę można było dotknąć, przesunąć, obrócić i przyjrzeć się jej z każdej strony także w powiększeniu, a nawet upamiętnić na zdjęciu Zajęcia były wspaniałym przykładem połączenia zabawy z nauką z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
Katarzyna Mocek, Aleksandra Nita, Hanna Krzysztof, Monika Stępień,
 

Kuchciki są znakomitymi rachmistrzami – przeliczamy masy naszych składników z wagi na objętość  i w drugą stronę, obliczamy ilości towarów z 1 na 2 lub 3 porcje…(poznajemy „wielokrotność”). Postanowiliśmy zaistnieć w TL Pi ; przygotowaliśmy „cyfrowy” poczęstunek dla uczestników.

B. Bogaczyk