23 stycznia 2019

"Pomaganie daje radość i łączy, pokonując wszelkie bariery", o czym kolejny raz mogliśmy się naocznie przekonać w niedzielne popołudnie, 20 stycznia 2019 roku, gdy hala Kompleksu Sportowego "Michał" wypełniła się ludźmi o wielkich sercach, gotowych swym oddaniem i poświęceniem dowodzić sensu zdania zawartego na wstępie.

Kamil - uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich - do niedawna pełen energii i zarażający każdego swym optymizmem, zgromadził tego wieczoru prawdziwe tłumy, którym nie jest obojętna jego odwaga i wytrwałość w walce z niezwykle ciężką chorobą.

Punktualnie o godzinie 17.00, michałkowicka hala wypełniła się po brzegi mieszkańcami Siemianowic Śląskich i gośćmi, którzy z otwartością dzielą się zawsze tym, co mają. Wśród wyjątkowych osobistości, które tego dnia uświetniły uroczystość, znalazł się m. in. Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie - Pan Rafał Piech wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miasta - Pan Adam Cebula, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu - Pani Małgorzata Pichen, Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - Alicja Strysz - Adamska, Dyrektor Siemanowickiego Centrum Kultury - Pan Marek Banasik, przedstawiciel Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psycholologii ds. Praktyk Pedagogicznych Uniwersytetu Śląskiego - Pani Hewilia Hetmańczyk oraz wielu michałkowickich przedsiębiorców.

Koncert - rozpoczęty emocjonalnym przemówieniem Prezydenta Miasta - Rafała Piecha i Dyrektora SP13 - Krzysztofa Zyski – poprowadzili Anna Jakubowska z SCK oraz Janusz Oster (komentator sportowy), którzy w brawurowy sposób wprowadzali na scenę zarówno wybitnych artystów, jak i młode talenty. Wśród osób nadających spotkaniu wyjątkowy charakter był m. in. Józef Skrzek - wybitny muzyk i kompozytor - a prywatnie przyjaciel Szkoły Podstawowej nr 13, na którego obecność w najważniejszych dla niej momentach zawsze można liczyć. To jego występ - wsparty obecnością córki - Elżbiety Skrzek - z pewnością zapadnie na długo w pamięć zebranych. Jego niesamowitym akcentem okazały się gromkie brawa, które wypełniły halę, gdy w pewnym momencie na parkiecie pojawił się prawdziwy bohater, jakim - bez wątpienia - jest Kamil. Pokonując wszelkie przeciwności, zmagając się z ogarniającą go słabością, wyszedł do zebranych, by dać dowód swej wytrwałości w walce z chorobą.

Niestety - sama odwaga i determinacja nie jest w stanie zahamować nowotworu wyniszczającego organizm chłopca, stąd celem imprezy było zgromadzenie jak największej ilości środków, które pozwolą wesprzeć go w tej nierównej walce. Wszystkie puszki - dzięki niebywałej hojności zebranych - szybko się zapełniły. Najbardziej zdeterminowani w niesieniu pomocy mogli również wziąć udział we „Wrzutce dla Kamila” – otrzymując wylicytowane przedmioty, które przekazali m. in. wybitni i utytułowani sportowcy. Niebywały wkład w zaangażowanie zebranych miał Pan Rafał Piech, który rozpoczął i odważnie prowadził szlachetną rywalizację o wyjątkowe pamiątki.

Sukces całego przedsięwzięcia to przede wszystkim zasługa rodziców uczniów SP13, którzy – bez chwili zawahania podjęli się współpracy w zakresie jego organizacji (przygotowali m. in. pyszne ciasta i napoje). Słowa podziękowania należy również skierować do Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic, którzy pojawili się w hali z tradycyjnym, śląskim "tustym z ogórkiem".

"Ten szczególny dzień się budzi" to tytuł piosenki, która ma w siemianowickiej Trzynastce bogatą historię, budowaną niezwykle wzruszającymi wykonaniami – zawsze w okresie bożonarodzeniowym, który sprzyja pojednaniu. Jej symboliczne przesłanie stanowiło właściwy epilog tego niezwykłego, styczniowego wieczoru, gdy ze sceny popłynęły dźwięki zagrane przez niezwykły zespół pod przewodnictwem Dyrektora SP13 - Krzysztofa Zyski, któremu akompaniował sam Józef Skrzek, a także Jarosław Janik (nauczyciel muzyki) i jego córka - Wiktoria. Ten wielopokoleniowy skład dał dowód, że wiek czy różne doświadczenia życiowe nie stanowią żadnej bariery, gdy na pierwszym miejscu stawia się otwartość serca na potrzeby innych.

Tekst: Izabela Janowska, Michał Kamiński

Zdjęcia: Michalina Banasik

Więcej zdjęć w galerii!

Trzynastka dla Kamila, czyli wyjątkowe niedzielne popołudnie