17 października 2018

Właściwa reakcja świadków - w kilka chwil od wypadku - jest jednym z najważniejszych momentów dającym szanse na przeżycie poszkodowanym w nim. Umiejętne podejście do procesu resuscytacji diametralnie zwiększa szanse na ratunek dla osób, których serce nagle przestaje pracować. Należy pamiętać, że każdy z nas – nawet dziecko – jest w stanie odwrócić ten proces, ratując ludzkie życie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – nieprzerwanie od kilku lat – jest organizatorem ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Siemianowicka Trzynastka znajduje się w gronie ponad 12 tys. szkół podstawowych, które regularnie angażują się w promowanie odważnego i umiejętnego działania ratującego życie.

16 października 2018 roku – dzięki organizatorom przedsięwzięcia – p. B. Cofor, p. M. Ostrowskiej oraz p. M. Kamińskiego, a także nieodzownej pomocy studentów Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (pod przewodnictwem p. dr Katarzyny Leszczyńskiej) o godzinie 12.00 w murach SP13 rozpoczęła się kolejna odsłona akcji, która zgromadziła w sali gimnastycznej rzesze rozentuzjazmowanych uczniów i ich nauczycieli. Pod dyktando charyzmatycznie przemawiającego dyrektora szkoły – p. Krzysztofa Zyski oraz p. Jurka Owsiaka (dzięki transmisji on – line z Warszawy) rozpoczęło się trwające 30 minut bicie rekordu w resuscytacji.

Udział w akcji WOŚP-u to świetna okazja, by przypomnieć i utrwalić właściwe nawyki, które mają moc ratowania ludzkiego życia. Tak niebywale istotna kwestia nie pozostawia wątpliwości, że tego dnia, o tej porze, wszyscy powinniśmy z pełnym zaangażowanie brać w niej aktywny udział.

 

Michał Kamiński

 

 

 

"Ratujemy i Uczymy Ratować" 2018

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich