Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich

Narodowe Święto Niepodległości

Przebudź się to tytuł akademii, która upamiętniała w SP13 setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku szkolnym rozpoczęła się realizacja projektu Niepodległa, w ramach którego miały miejsce różnorodne inicjatywy. Cel przyświecał następujący: kształtowanie świadomego patriotyzmu wśród młodych ludzi. Jednym z końcowych akcentów w ramach podjętych działań była listopadowa, uroczysta akademia.

Odświętnie ubrania społeczność punktualnie pojawiła się w dużej sali gimnastycznej. Od początku wszyscy wsłuchiwali się w melodię Pieśni szkoły. Światła zostały zgaszone, scenę oświetlały reflektory oraz świeczki. Uroczyste spotkanie rozpoczął dyrektor – Krzysztof Zyska, który w kilku słowach zwrócił uwagę na istotę patriotyzmu i ideę bycia wolnym człowiekiem. Następnie na scenie pojawili się młodzi aktorzy. Punktualnie o 11.11 nastąpiło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie pana od muzyki – Jarosława Janika. Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Odpowiednia postawa, znajomość tekstu sprawiły, że był to uroczysty i podniosły punkt akademii. Następnie aktorzy przedstawili drogę państwa polskiego do wolności. W czasie akademii można było zobaczyć pantomimę, wysłuchać występów wokalnych zwycięzców szkolnego konkursu pieśni patriotycznych, poznać okrucieństwo wojny i historię polskich rodziny z tamtych lat. Uczniowie w oryginalny sposób pokazali drogę ku wolności. W pięknie wyrecytowanych wierszach, w podniośle odśpiewanych piosenkach, we wzruszających rolach żony, żołnierza - ojca i dziecka sprawili, ze publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej na chwilę przeniosła się w czasie. Na scenie nie zabrakło także Legionów Polskich pod przywództwem Józefa Piłsudskiego. Opowiedziana historia pokazała siłę polskiego patriotyzmu, miłości oraz zawziętości Polaków w dążeniu do niepodległości. Okopy wojny, smutek i rozpacz polskich rodzin, ogromna radość z wolności to słowa – klucze tejże akademii, która zakończona została próbą stworzenia definicji  bycia wolnym człowiekiem i obywatelem.

Przebudź się! – to tytuł, który ma zachęcić do refleksji nad życiem i nad tym, czym warto się w nim kierować. Patriotyzm, miłość, odwaga, męstwo to pojęcia, które nie powinny być obce nikomu, a w szczególności młodym, którzy zaczynają tworzyć system swoich wartości.

 

Marzena Iwan, Beata Odróbka, Marta Michalska, Michał Kamiński

Więcej zdjęć w galerii!

11 grudnia 2018