14 grudnia 2018

Piątkowy Wieczór z Patronem rozpoczął uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły w naszej społeczności. Przegotowania do tak ważnego wydarzenia rozpoczęły się już zdecydowanie wcześniej.

W zaciszu sal lekcyjnych powstawały scenariusze lekcji dla klas 1-3 oraz 4-8. Ich głównymi celami było kształtowanie wśród młodych ludzi patriotyzmu lokalnego oraz dostarczenie wiedzy na temat harcmistrza - Józefa Skrzeka. Nauczyciele, w tygodniu poprzedzającym Święto Patrona Szkoły, na wybranych lekcjach oraz godzinach do dyspozycji wychowawczy, przeprowadzili zajęcia zgodne z opracowanym scenariuszem.

Kolejnym punktem wspólnych przygotowań stało się napisanie scenariusza akademii oraz zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w tak ważnym przedsięwzięciu. Trud recytatorski został podjęty przez uczniów klas: 5a, 8a i 8c, a dzieci z klas: 1b, 2b, 2c uczyły się harcerskich piosenek.

Efekty wspólnej pracy można było podziwiać 3 grudnia w dużej sali gimnastycznie. Pojawiła się tam cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, w tym sam Józef Skrzek. O godzinie 11.00 zagasły wszystkie światła, a scenę oświetlały reflektory. Aktorzy wcielili się w postać harcerzy oraz członków rodziny harcmistrza  - Józefa Skrzeka. W krótkich, ale jakże pięknych i głębokich słowach, opowiedzieli historię naszego patrona. Dopełnieniem ich ról stały się piosenki Jana Kyksa Skrzeka. Na zakończenie akademii rozbrzmiała Pieśń szkoły przy akompaniamencie Józefa Skrzeka, dyrektora - Krzysztofa Zyski oraz Jarka Janika.

                W tym samym czasie delegacja szkolna udała się pod pomnik patrona i złożyła wiązankę kwiatów, z kolei uczniowie z klas: 5a i 8c przez cały dzień pełnili wartę przed pamiątkową tablicą znajdująca się na drugim piętrze w naszej szkole.

                Odświętne stroje uczniów, a także mundury harcerskie stały się wyrazem hołdu i szacunku złożonymi dla wielkiego Polaka, który tuż przed śmiercią wykrzykuje : Niech żyje Polska! Niech żyje Chrystus Król!, który do końca nie wyrzeka się polskości, nie zdradza, jest wierny ludziom i wyznawanym ideom. Nasz Patron to nasz autorytet, to wzór godny naśladowania. Takich ludzi warto i trzeba pamiętać, należy o nich mówić i uczyć młode pokolenie, by wiedziało, jakimi wartościami należy kierować się w życiu.

 

Beata Odróbka, Michał Kamiński, Martyna Głodek, Monika Stępień, Patrycja Wdowiaka

 

Na drzewie liść zielony...

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich