16 października 2018

Słoneczna pogoda sprzyja organizowaniu wycieczek i zajęć edukacyjnych w ciekawych miejscach regionu. Właśnie dlatego uczniowie klasy VIB i VIC brali udział w ciekawej, edukacyjnej wyprawie do małej miejscowości – Pawełki.

Wyjazd rozpoczął się 17 września w godzinach porannych wizytą w Nadleśnictwie Brynek. Uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę na temat zwierząt leśnych. Dzieci  miały możliwość bliższego zaznajomienia się z wyglądem, zwyczajami oraz tropami zwierząt, które można spotkać w polskich lasach. Prezentowano eksponaty znajdujące się w Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Brynek. Po zakończeniu warsztatów, udano się do lasu na Leśną Ścieżkę Poznawczą, na której dzieci zapoznawały się z podstawowymi gatunkami drzew leśnych, funkcjami lasu oraz rolą leśnika.

Po ciekawej lekcji przyrody udaliśmy się do miejsca zakwaterowania. W pobliżu schroniska znajdują się liczne obiekty sportowe. Uczestnicy wycieczki mogli aktywnie spędzać czas, korzystając z boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę.

Nie zabrakło również atrakcji muzyczno – tanecznych. W godzinach popołudniowych miała miejsce dyskoteka oraz zabawy integracyjne.

Kolejny dzień przeznaczony był na wizytę w Lublińcu. Uczniowie zwiedzili rynek, kościół Św. Anny, zamek oraz muzeum imienia Edyty Stein. Placówka mieści się na piętrze domu Courantów – dziadków Edyty Stein, świętej Kościoła katolickiego, patronki Lublińca. Ta wizyta okazała się znakomitą lekcją historii.  Dziś wiemy ,że Edyta urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu jako jedenaste dziecko pobożnej żydowskiej rodziny. Studiowała filozofię, historię i germanistykę na uniwersytetach we Wrocławiu i Getyndze. Była silną, inteligentną i dążącą do celu kobietą.

Po ogromnej porcji wiedzy nadeszła pora na spotkanie integracyjne przy ognisku. Wspólny śpiew, pieczenie ulubionych potraw oraz rozmowy sprzyjały wzmacnianiu przyjaznych relacji między uczestnikami.

Ostatni dzień przyniósł nam kolejne informacje na temat lasów i życia roślin. Odwiedziliśmy nadleśnictwo – Herby. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach na temat gatunków drzew oraz ich ogromnej roli w życiu zwierząt i ludzi.

Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych przygód i ogromnej wiedzy. Udowodniła, że warto dbać i troszczyć się o środowisko. Może pewnego dnia, ktoś z uczestników wyżej opisanej wycieczki zdecyduje się zostać leśnikiem, pomagać zwierzętom i pielęgnować lasy …

                                                                                                         Marta Kuczyk, Marzena Iwan, Monika Stępień

 

Lekcja przyrody w Pawełkach

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich