Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich

"Kolorowo znaczy zdrowo"

Dnia 10 października 2018 roku klasa 2a uczestniczyła w II edycji projektu – Warsztaty kulinarno – edukacyjne „Kolorowo znaczy zdrowo”, organizowanego przez Katedrę Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu przy współudziale Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Uczniowie brali udział w szeregu zadań i doświadczeń dotyczących zmysłów: wzroku, węchu i smaku a także swoich upodobań i przyzwyczajeń żywieniowych. Podczas prezentacji, a także zabaw i konkursów poznawali zasady zdrowego odżywiania, prawidłowego komponowania posiłków, ich wartości odżywczych, zawartości w nich witamin i minerałów. W trakcie warsztatów był czas na posiłek – serwowane drugie śniadanie było pyszne, kolorowe i zdrowe.

W drugim dniu warsztatów „Kolorowo znaczy zdrowo”– 16 października 2018, uczniowie wykorzystywali w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę. Odpowiednio ubrani, najpierw dekorowali i nakrywali stół. Potem pod opieką studentów i ich opiekunów przygotowywali różnorodne posiłki w „prawdziwej” kuchni. Powstały smaczne potrawy: kanapki, sałatki warzywne,  pasty serowe, kompoty, ciasteczka, galaretki z owocami i wiele innych pyszności. Pracowali z pełnym zaangażowaniem, z wypiekami na twarzy… Po ponad dwóch godzinach spędzonych w kuchni, wszyscy zasiedli do wcześniej przygotowanego stołu na wspaniałą ucztę.
Ale to nie koniec wrażeń. Na koniec zobaczyli doświadczenia z ciekłym azotem. To dzięki jego właściwościom mogli zjeść pyszne lody przygotowane z soków owocowych lub owoców z jogurtem. 

Warsztaty „Kolorowo znaczy zdrowo” dostarczyły dzieciom wiedzy, zabawy, nowych umiejętności a przede wszystkim niezapomnianych wrażeń.

 

Henryka Sygut

 

Więcej zdjęć w galerii!

 

10 grudnia 2018