08 lutego 2021

 

 

    Dnia 3 lutego 2020 w ramach zajęć z wychowawcą realizujących projekt klasowy „Świat zawodów -zaprogramuj się na wymarzony zawód”  klasa 6d gościła na zajęciach online panią Ksenię Mazur. Uczniowie mogli na żywo zobaczyć miejsce pracy pani Mazur oraz zadać pytania dotyczące pracy księgowego, bo właśnie taki zawód wykonuje zaproszony gość.

Padały pytania dotyczące obowiązków księgowego, kwalifikacji i predyspozycji do  pracy w księgowości oraz wynagrodzenia.

            A oto czego dowiedzieliśmy się w trakcie lekcji.

Do najważniejszych obowiązków księgowego należy kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące nadzorowanie całej rachunkowości w firmie. Księgowy jest także pośrednikiem w kontaktach z wszelkimi instytucjami skarbowymi i prawnymi dlatego musi być kulturalny, komunikatywny i otwarty na ludzi. W tym zawodzie liczą się skrupulatność, rzetelność, dobra pamięć i umiejętność radzenia sobie z kilkoma sprawami jednocześnie, a więc odporność na stres.

Księgowy nie musi odznaczać się wybitnym talentem matematycznym, ale biegłość w liczeniu i operowaniu cyframi jest bardzo przydatna. Obecnie  jest to praca polegająca na obsłudze platform cyfrowych i styczności z takimi narzędziami jak arkusze kalkulacyjne oraz programy fakturowe, rozliczeniowe czy podatkowe. Wbrew obiegowej opinii, nikt się tutaj nie nudzi. Predyspozycje  do wykonywania zawodu muszą iść w parze z kierunkowym wykształceniem średnim lub wyższym o profilu rachunkowym, czyli kierunki ekonomiczne i bankowe, np. finanse i rachunkowość, ekonomia lub zarządzanie.

Zarobki księgowego zależą od formy świadczenia usług oraz profilu przedsiębiorstwa, a tym samym zakresu obowiązków. Zawód księgowego, ze względu na dużą odpowiedzialność i zróżnicowanie zadań, jest dobrze opłacany.

            Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy pani Kseni Mazur za przyjęcie zaproszenia oraz wyczerpujące i ciekawe odpowiedzi na nasze pytania.

 

K.Mocek

 

 

Gość na lekcji online - wywiad z księgową 

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich