19 grudnia 2021

     W naszej szkole jesienią rozpoczął się projekt, który związany był z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na korytarzach pojawiły się gazetki informacyjne, na lekcjach historii uczniowie poznawali zarys tamtejszych wydarzeń oraz postać Wojciecha Jaruzelskiego. Ponadto rodzice oraz uczniowie z klas 4-8 otrzymali wyczerpujące informacje na temat konkursów literackich organizowanych przez kuratorium. Cieszyły się one dużą popularnością przede wszystkim wśród siódmoklasistów i ósmoklasistów. Prac, w szczególności wywiadów z ludźmi, którzy pamiętają 13 grudnia 1981 roku, otrzymaliśmy bardzo dużo. Stanowiły one niezwykle ciekawy materiał, zawierały łzy, smutek, strach, a co najważniejsze pamięć i wspomnienia. Uczniowie oglądali także film dokumentalny ‘ „Nie zabierajcie mi mamy”.

     

     Kolejnym etapem była organizacja 13 grudnia 2021 roku. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani zgodnie z modą w latach 80. Szkolny sklepik stał się PEWEX-em, a tuż obok znajdował się sklep z papierem toaletowym i octem. Uczniowie trzymali specjalne kartki na żywność, którymi płacili. Na przerwach porządku pilnowali harcerze oraz milicja i żołnierze. Przy drzwiach wejściowych pojawiły się czołgi wykonane na lekcji techniki. W ramach czynu społecznego każdy z klasy tworzył rysunek z podpisem: gumofilce, magnetofon szpulowy, aparat Zorka 5, fartuszek szkolny, czapka męska z nutrii, autosyfon na napoje, kiełbasa zwyczajna, rzutnik Anita, meblościanka, papier toaletowy, radziecka gra elektroniczna, kaseta magnetofonowa, radiomagnetofon, klej Guma Arabska, oranżada wyborowa, piórnik chiński, rower „Składak”, mleko, zegarek elektroniczny z melodyjkami, pralka. Wszystkie prace stanowiły ozdobę sal. W czasie lekcji uczniowie mogli poznać musztrę, rozwiązać zadania matematyczne z elementami rzeczywistości z PRL-u, wysłuchać poezji z tamtych lat. Dodatkowo pojawili się harcerze, którzy skierowali przemówienie do uczniów. Nie zapomniano także o słowach Wojciecha Jaruzelskiego. Każda klasa miała również możliwość wysłuchania piosenki „Mury” w wykonaniu ucznia naszej szkoły.

     

Mamy nadzieję, że powyższe przedsięwzięcie zostanie na długo w pamięci uczniów. Chociaż stan wojenny to już historia, jednak warto, aby młode pokolenie pamiętało, a przede wszystkim doceniało to, że żyje w wolnym kraju.

Marzena Iwan, Beata Odróbka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich