14 listopada 2019

Najlepszą okazją do rozwijania kompetencji językowych jest posługiwanie się językiem obcym w sytuacjach dnia codziennego. Rozumienie wypowiedzi ustnej, właściwe reagowanie oraz budowanie prostych zdań to podstawa komunikacji. Możliwość doskonalenia tych umiejętności dały dzieciom warsztaty w ramach Euroweek w uzdrowiskowej miejscowości - Duszniki Zdrój.

Od 25 do 29 października uczniowie klas siódmych i ósmych  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Birmy, Indonezji ,Turcji, Wietnamu oraz Meksyku. Spotkania rozpoczynali każdego ranka zajęciami ruchowymi przy dźwiękach ich ulubionej muzyki na świeżym powietrzu, co dawało im energię do pracy w grupach. Wszystkie zadania były dla uczestników wyzwaniem, przygodą, niesamowitym przeżyciem i wymagały kreatywności, umiejętności interpersonalnych, podejmowania ryzyka oraz poszukiwania licznych rozwiązań. Zespoły miały zaprojektować strój ekologiczny, wyrazić swoje oczekiwania względem warsztatów, przygotować reklamę wylosowanego produktu oraz przedstawić elementy kultury różnych krajów. Istotnym celem wyjazdu była integracja, nawiązanie nowych znajomości z uczniami innych szkół - SP1, I LO z Siemianowic Śląskich. Spotkania warsztatowe urozmaicały gry i zabawy językowe. Podczas ćwiczeń rozbrzmiewał śmiech dzieci, a na ich twarzach widoczna była tylko radość.

Udział w zajęciach Euroweek pozwolił uczniom zyskać pewność siebie, uwierzyć w swoje umiejętności, poczuć sukces, zmotywować do odkrywania tajemnic języka i otworzyć się na innych ludzi i ich kulturę. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat, natomiast opiekunowie podziękowania za pomoc w organizacji warsztatów.

Podsumowując, podczas Euroweek nie ma miejsca na monotonię i nudę, ponieważ wolontariusze korzystają z innowacyjnych metod, interaktywnych form pracy w grupach. Wymiernym sukcesem jest owocnie spędzony czas – przede wszystkim zadowoleni uczestnicy i nabyta praktyczna wiedza. Euroweek to nauka przez zabawę!

Monika Majewska, Marta Kuczyk

Euroweek – szkoła liderów