14 grudnia 2018

       Magiczny klimat, który towarzyszył "Wieczorowi z Patronem", miał swoją kontynuację 3 grudnia w czasie Święta Patrona Szkoły. Tego dnia w dużej sali gimnastycznie pojawiła się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, w tym sam Józef Skrzek. O godzinie 11.00 zagasły wszystkie światła, a scenę oświetlały reflektory. Aktorzy wcielili się w postać harcerzy oraz członków rodziny harcmistrza - Józefa Skrzeka. W krótkich, ale jakże pięknych i głębokich słowach, opowiedzieli historię naszego patrona. Dopełnieniem ich ról stały się piosenki Jana Kyksa Skrzeka. Na zakończenie akademii rozbrzmiała Pieśń szkoły przy akompaniamencie Józefa Skrzeka, dyrektora - Krzysztofa Zyski oraz Jarka Janika.
       W tym samym czasie delegacja szkolna udała się pod pomnik patrona i złożyła wiązankę kwiatów, z kolei uczniowie z klas: 5a i 8c przez cały dzień pełnili wartę przed pamiątkową tablicą znajdująca się na drugim piętrze w naszej szkole.
Wieczorne biwakowanie, uroczysty udział w poniedziałkowych obchodach, odświętne stroje uczniów, a także mundury harcerskie stały się wyrazem hołdu i szacunku złożonymi dla wielkiego Polaka, który tuż przed śmiercią wykrzykuje: Niech żyje Polska! Niech żyje Chrystus Król!, który do końca nie wyrzeka się polskości, nie zdradza, jest wierny ludziom i wyznawanym ideom. Nasz Patron to nasz autorytet, to wzór godny naśladowania. Takich ludzi warto i trzeba pamiętać, należy o nich mówić i uczyć młode pokolenie, by wiedziało, jakimi wartościami należy kierować się w życiu.

 

Więcej zdjęć w galerii!

 

Dzień Patrona

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka

w Siemianowicach Ślaskich