22 maja 2019

Wielkim sukcesem uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 zakończył się finał XVI REGIONALNEGO KONKURSU „ZNAM MAPĘ AMERYKI PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ”! 16 maja br. w Szkole Podstawowej nr 8 w Świętochłowicach odbyły się zmagania 22 miłośników mapy, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji miejskich w Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. W skład reprezentacji naszego miasta weszli uczniowie z SP 13 – Emilia Śliwa z klasy VII a i Mateusz Kotowicz z klasy VI c.

Rozgrywka finałowa składała się z dwóch części. Podczas pierwszej wszyscy rozwiązywali 4 obszerne zadania na mapach konturowych. Po nich przyszedł czas na ścisły finał, do którego zakwalifikowano 10 uczestników, wśród nich uczniów z SP 13.  Finaliści losowali zestawy pytań i na mapie ściennej wskazywali różne obiekty geograficzne. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że wiedza naszych uczniów jest ogromna, a poziom konkursu niezwykle  wysoki i wyrównany. Większość punktów do wskazania nie stanowiła dla nich problemu.

Po podliczeniu punktów komisja konkursowa ogłosiła, że I miejsce zajęła uczennica SP 13 - Emilia Śliwa. Mateusz Kotowicz uplasował się na wysokim, V miejscu. Nie wątpimy, że tak duża wiedza geograficzna, jaką wykazali się uczestnicy konkursu, w przyszłości przełoży się na rozwój ich zainteresowań. Dodajmy, że młodych entuzjastów mapy czeka w przyszłym roku kolejne wyzwanie. Przed nimi bowiem eliminacje do konkursu „Znam mapę Polski”.  Nasi uczniowie zapewnili  jednak, że już wkrótce rozpoczną przygotowania do niego pod okiem swojej nauczycielki mgr Aliny Gizy. I przypomnijmy, że to nie pierwsze zwycięstwo „Trzynastki” w tym regionalnym konkursie w ostatnich latach.

Alina Giza

Więcej zdjęć w galerii!

Do Ameryki mogą pojechać „w ciemno”