02 grudnia 2019

Tradycja to słowo mocno zakorzenione na Śląsku, bo ludzie pochodzący i mieszkający tu przywiązują wielką wagę do podtrzymywania tego, co dawne, utrwalone i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W murach SP13 od dłuższego czasu również jest kultywowany pewien zwyczaj, a mowa o nocnym biwakowaniu organizowanym z okazji Święta Patrona Szkoły. W tym roku szkolnym uczestnicy (ponad 130) udali się autokarami do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dowiedzieli się, że miejsce to powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty związane z procesem wytwarzania chleba. Uczniowie obejrzeli projekcję filmu Chleb, wysłuchali prelekcji o szacunku do chleba, formowali plecionki, które później konsumowali. Przeżyli także lekcję w dawnej szkole, poznali zwyczaje panujące przed laty w szkole, dawne książki, elementarze, stroje, przybory. Po ponad 2 godzinach zwiedzania, słuchania wrócili do SP13, tam w sali gimnastycznej tworzyli na szarym papierze prace plastyczne przedstawiające wybrane miejsce z Michałkowic. Wszystkie dzieła zostaną zawieszone na szkolnym korytarzu. W czasie pracy plastycznej pan dyrektor oraz pan od muzyki grali i śpiewali razem z uczestnikami spotkania.

Punktem kulminacyjnym było wspólne ognisko na szkolnym podwórku. Po godzinie 23.00 dzieci wraz z rodzicami udali się do swoich domów.

Atmosfera spotkania, wspólne bycie, śpiew, praca twórcza przynoszą ogromne efekty w dalszej edukacji. Młodzi rozumieją, co znaczy bo jesteśmy stąd i starają się swoją postawą udowodnić znaczenie patriotyzmu lokalnego.

Beata Odróbka

Więcej zdjęć w galerii!