04 grudnia 2019

Od początku roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 13 realizowany jest projekt Bo jesteśmy stąd. Adresaci to wszyscy uczniowie ze szczególnym uwzględnieniem szóstoklasistów, którzy już w ubiegłym roku szkolnym aktynie włączyli się w działania w zakresie Niepodległej.

Święto Patrona Szkoły to bardzo uroczyste wydarzenie w SP13. Przygotowania rozpoczęły się już w połowie listopada. Najpierw powstał scenariusz, potem rozpoczęły się próby, przydział ról, zajęcia taneczne, śpiewanie oraz recytowanie. Praca była żmudna, trudna i wymagająca wielu wyrzeczeń oraz poświecenia. W czasie dodatkowych zajęć uczniowie wykonywali wianki śląskie, tworzyli prace plastyczne, które stały się dekoracją w dużej sali gimnastycznej. Uczniowie uczestniczyli w próbach tanecznych, wokalnych i recytatorskich. Przemierzali stroje, pletli warkocze, śpiewali, a co najważniejsze świetnie się bawili i owocnie spędzali czas, kształtując w sercach patriotyzm lokalny.

3 grudnia nadszedł dzień, w którym trzeba było przedstawić rezultaty podjętych działań. Uczniowie SP13 wraz z wychowawcą, na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza lekcji, wykonywali zaplanowane działania. Każdy nauczyciel otrzymał konspekt zajęć i z wychowankami spędzał kreatywnie trzy godziny. Był także czas na zasmakowanie śląskiej kuchni, robienie smalca, wodzionki oraz szałotu. Punktualnie o godzinie 11.00 wszyscy zgromadzili się w dużej sali gimnastycznej Na widownie pojawili się znamienici goście: Józef Skrzek, panie: Anna Sobieraj – naczelnik Wydziału Edukacji, Iwona Rutkowska – Pędzijska - sekretarz Zarządu Oddziału ZNP, Małgorzata Mnich – reprezentująca Uniwersytet Śląski w Katowicach, Danuta Sobczyk – siemianowicka radna oraz Gabriela Cichoń – skarbnik Rady Rodziców SP13. Na początku cała społeczność SP13 odśpiewała Pieśń szkoły, następnie pan dyrektor powitał gości, którzy skierowali ciepłe słowa do publiczności. Potem scena należała do aktorów, którzy w piękny sposób opowiedzieli o tradycjach Śląskach, o Józefie Skrzeku, o patriotyzmie, o polskości i śląskości. Motywem przewodnim stała się piosenka Gorzkie dymy, która została odśpiewana przez wszystkich uczniów. Nie zabrakło także elementów legendarnych, folklorystycznych. Pojawiły się tańce śląskie, muzyka Kyksa oraz orkiestry dętej. Na scenie uczniowie byli ubrani w eleganckie lub śląskie stroje, każda dziewczyna miała na głowie wianek. Po akademii delegacja uczniów udała się na Plac Skrzeka i Wójcika, by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze. W szkole była przez cały dzień pełniona warta przy symbolicznym drzewie.

Bo jesteśmy stad – to słowa, które mają zachęcić do refleksji, do pielęgnowania śląskości i sięgania do tego, co dawne i związane z tradycją.

przygotowały: Beata Odróbka, Marta Michalska

Więcej zdjęć w galerii!