11 listopada 2019

W SP13 odświętnie ubrani uczniowie, na korytarzach, w salach zawieszone Warkocze dla Niepodległej – to sygnał, że zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Chcąc jak najpełniej zrealizować założenia projekt Bo jesteśmy stąd, grupa uczniów wraz z opiekunami udała się w tym czasie na Górę Świętej Anny.

Wczesnym rankiem wyjechali autokarem. Na miejscu udali się pod Pomnik Czynu Powstańczego, tam pani Marzena Iwan przypominała najważniejsze informacje na temat powstań śląskich oraz zwróciła uwagę na znaczenie tegoż miejsca w historii Polski. Następnie uczestnicy wycieczki tworzyli prace plastyczne, szkicowali pomnik, który mieli możliwość zobaczyć. Potem udali się do Sanktuarium św. Anny i tam wysłuchali ciekawych opowieści, religijnych i historycznych, barwnie przedstawionych przez zakonnika. Udało się także zwiedzić muzeum oraz ogród znajdujący się w pobliżu. Następnie uczestniczy udali się na jesienny spacer drogami tamtejszej kalwarii. Po dotarciu do amfiteatru otrzymali karty pracy wraz z potrzebnymi mapami. Musieli wykonać zadania z zakresu geografii, między innymi zorientować mapę, obliczyć skalę, zaznaczyć trasę wędrówki.

Jesienna wycieczka przybliżyła uczniom informacje o tym, jak Ślązacy walczyli, by stać się częścią państwa polskiego.

Niebawem pojawią się kolejne przedsięwzięcia związane z projektem. Do najatrakcyjniejszych należy Wieczór z Patronem oraz wycieczka do Tarnowskich Gór do tamtejszej zabytkowej kopalni.

Więcej zdjęć w galerii!

Bo jesteśmy stąd – Góra Świętej Anny